Śledź nas na:
Zdrowie

Woda to skarb, dlaczego coraz rzadziej po nią sięgamy?

7 lutego 2022
woda

Codzienna rutyna zwiera w sobie wiele elementów. Stres czy aktywność fizyczna, wymagają od organizmu by ten zaangażował w cały proces określoną ilość energii. Wiele osób jednak nie dostrzega pewnej zależności. Otóż, spożytkowując określone pokłady sił, należy je następnie uzupełnić. By to się stało warto zwrócić uwagę na to jak wygląda nasza dieta, jakość snu czy chociażby ogólny sposób funkcjonowania podczas dnia. Niewiele osób jednak przywiązuje uwagę do tego jak nawadnia organizm. Wiedząc o tym, że płyny to co najmniej 60% ogólnej masy ciała człowieka, dlaczego coraz rzadziej sięgamy po wodę?

Wszystko idzie do przodu

Rozwój technologii na przestrzeni ostatnich 100 lat spowodował, że człowiek obecnie znajduje się prawdopodobnie w najbardziej zaawansowanym momencie w historii. Komercjalizacja i przede wszystkim szeroki dostęp do mnóstwa artykułów z całego świata przyczynił się do zmiany nawyków żywieniowych setek milionów osób. To właśnie za pośrednictwem takich elementów, obecnie coraz rzadziej sięga się po podstawowy płyn niezbędny do funkcjonowania jego organizmu. Woda pomimo tego, że nie dostarcza organizmowi żadnych kalorii jest jednak gwarantem prawidłowego działania metabolizmu. Jako jeden z podstawowych nośników wszelkiego rodzaju składników z pożywienia czy też rotacji innych elementów w obiegu ciała, odpowiada za zachodzące w nim procesy. Utrata tylko 3-4% będzie odczuwalna przez człowieka. Dlatego zadbanie o prawidłowe nawodnienie jest wręcz kluczowe dla każdego z nas. Patrząc jednak na ciągle postępujący proces rozwojowy i panujący trend korzystania z różnego rodzaju wysokoenergetycznych artykułów spożywczych niebawem zaczniemy zauważać niepokojące zmiany w zdrowiu społeczeństwa.

Ile w końcu pić tej wody?

Wielu ekspertów a także organizacji podaje różne wartości. Niemniej te sugerowane chociażby przez Instytut Medyczny zdają się mieć przełożenie na rzeczywistość. W każdym razie, niezależnie od aktywności, wagi, wieku i innych czynników każdy z nas powinien wypić codziennie co najmniej 1,5 litra płynów. Względem płci, sugeruje się aby kobiety wypijały około 2 litrów zaś mężczyźni nawet 3. Co więcej w zależności od warunków atmosferycznych będą to wartości zmienne. Latem, gdy za oknem jest naprawdę gorąco, nasz organizm pracuje na nieco innych obrotach. Co za tym idzie do jego zasilania potrzebna jest właśnie woda. Zważywszy na to, że ten podstawowy płyn nie piastuje w większości przypadków pierwszego miejsca, to i tak większość z nas nie dba o odpowiednią podaż. Napoje słodzone, soki i innego rodzaju ciecze, to bardzo często dominujące artykuły nawadniające społeczeństwo. O ile ich sporadyczne spożycie nie zagraża nam w sposób szczególny o tyle uzależnienie organizmu tylko od takiej formy nawadniania już tak. Długofalowe skutki mogą szybko zweryfikować nasz organizm. A nadmiar cukru obecny w wielu napojach gazowanych będzie potrafił dać się we znaki. Płynne kalorie to element niepozorny. Nie dostrzegając zawartych w nim makroelementów w łatwy sposób możemy doprowadzić do nadwagi czy też otyłości. Co więcej zawarte w nich składniki często wzmagają pragnienie aniżeli je likwidują. Taki schemat wydaję się być przeczeniem podstawowej funkcji płynów. O ile zawarty w napojach cukier wpłynie na nasz poziom energii i pobudzenie ciała, o tyle na dłuższą dietę zacznie nam bardziej szkodzić.

7 dni

Szacuje się, że człowiek potrzebuje średnio 7 dni, by doprowadzić do odwodnienia organizmu. Już kilku procentowe ubytki są odczuwalne przez organizm. Zaś te zaczynające się od 10% mogą nawet zagrażać życiu i zdrowiu człowieka. Zatem, dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu, inwestujemy w własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Odcinając ciało od dostępu do wody, na dłuższą chwile zaburzymy nie tylko pracę organów. Wpływamy również na nasze funkcje poznawcze. Towarzyszące temu uczucie zmęczenia a także rozdrażnienia to tylko jedne z wielu objawów, które sygnalizują, że ciało domaga się odpowiedniego zasilania. Dlatego, nie doprowadzajmy do skrajnych sytuacji, w których to organizm  zacznie dawać nam oznaki, że coś jest nie tak jak powinno.

Co nam to daje?

Szereg korzyści jakie daje nam prawidłowe nawodnienie to wierzchołek góry lodowej, wszystkich potrzeb jakie ma nasz organizm. Niemniej sprowadza się to do jednego, bez wody podobnie jak bez jedzenia w dłuższej perspektywie nie da się żyć. Pomimo braku posiadania ładunku energetycznego, woda to pewnego rodzaju motor napędowy naszego organizmu. Dzięki niej uświadczymy prawidłowego działania takich funkcji jak termoregulacja czy oczyszczanie z toksyn. Co więcej oddziaływanie na metabolizm sprzyja utrzymywaniu prawidłowej masy ciała. Zaś funkcje nawilżające szybko odbiją się na jakości naszej skóry. Należy zatem wiedzieć, że woda to nieocenione dobro dla naszego ciała, które jest na wyciągnięcie ręki.
Woda buduje, oczyszcza i napędza. To jedne z wielu funkcji jakie posiada ten podstawowy płyn, który stanowi niekiedy nawet 80% masy ciała. Nie lekceważmy prozdrowotnego wpływy odpowiedniego nawodnienia. Zaś wyrobienie w sobie nawyku spożywania odpowiedniej ilości płynów wyjdzie nam tylko na dobre.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram