Śledź nas na:
Porady Zdrowie

Upał – jak sobie z nim radzić! Poznaj nasze sposoby.

9 maja 2022
Upał

Słoneczne i gorące dni, to marzenie każdego kto wybiera się na upragniony wakacyjny urlop lub zwykły spontaniczny wyjazd np. nad jezioro. Wielu z nas po miesiącach niezadowalającej pogody czeka z upragnieniem na okres kiedy za oknem zacznie być nieco cieplej niż zwykle. Niemniej gdy już faktycznie nastaje bardziej sprzyjająca atmosfera, wielu z nas zaczyna tęsknić za czasem kiedy było chłodniej. Czy faktycznie tak musi być? Oto, co warto robić by upały nie stawały się dla was męczące.

Czy dieta ma tutaj znacznie?

Podczas upalnych dni, maleje ochota na nieco cięższe posiłki. Co więcej zauważyć można ogólny spadek apetytu a tym samym mniejszą potrzebę jedzenia. Zapytacie dlaczego? Otóż dzieje się tak ponieważ, nasz organizm odczytuje bodźce ze środowiska jako oznakę dobrego stanu odżywienia. Ta teza może dziwić, prawda? Co zatem można przez to rozumieć. Otóż w sytuacji kiedy doświadczamy upałów, nasze uczucie głodu ulega zmniejszeniu – to już wiemy. Zaś ma to miejsce, ponieważ organizm chce zmniejszyć wydatki energetyczne związane z termogenezą. Jak wiadomo ta powiązana jest z przyjmowaniem pokarmu. Tutaj warto wspomnieć o fakcie istnienia tzw. efektu termicznego jedzenia, który ma miejsce po zjedzeniu posiłku i możemy go zauważyć, np. zimą, kiedy robi nam się nieco cieplej. W związku z tym dochodzi do obniżenia ogólnego poziomu łaknienia. Nasz organizm uznaje zatem ten środek jako formę przeciwdziałania falom ciepła. W skrócie, nasze ciało chroniąc się przed upałem zmniejsza łaknienie, które wpływa na podniesienie naszej temperatury. Dieta zatem, stanowi tutaj bardzo ważny element, ponieważ za jej pośrednictwem możemy sprawić by upały nie były dla nas męczące.

W tym celu nie trzeba wiele robić

Prostym rozwiązaniem wydaję się korzystanie z lekkich posiłków, czyli takich które nie są obfite chociażby w tłuszcze. Tutaj z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju warzywa i chociażby chude mięsa. Pamiętajmy także by nie rezygnować z owoców. To one często przynoszą oczekiwane orzeźwienie. O ile same posiłki w formie stałej są potrzebne o tyle najważniejsze wydaje się odpowiednie nawodnienie organizmu.  Im bardziej zadbamy o prawidłową podaż płynów (najlepiej wody) tym mniej odczujemy uciążliwe skutki upałów. Co więcej możemy także uniknąć doświadczenia niebezpiecznych następstw przegrzania organizmu, czyli np. udaru słonecznego. Biorąc przykład z państw bliskiego wschodu, gdzie temperatury często przekraczają 30 stopni Celsjusza, możemy zauważyć, że dominują tam ostre i intensywnie przyprawione dania. Nie bez powodu, ponieważ zawarta w nich kapsaicyny powoduje zwiększoną potliwość organizmu. Jak wiadomo jest to naturalny mechanizm obronnym przez ciepłem. Stronienie od cięższych posiłków czy alkoholu to nie nakaz, chodzi tutaj głównie o znalezienie równowagi pomiędzy tymi rzeczami. Im więcej wysokokalorycznych posiłków przyjmiemy w ciągu gorących dni, tym intensywniej odczujemy skutki lata.

Działajmy nie tylko od wewnątrz

Wyjazd nad jezioro a może kąpiel w przydomowym basenie. Sposobów jest bez liku, ale jakie są najskuteczniejsze? To zależy w głównej mierze od chęci i indywidualnych preferencji osoby, którą męczą upały lub po prostu chce się schłodzić. Zwykła profilaktyka w postaci stosowania lekkich i przewiewnych ubrań, najlepiej w jasnych odcieniach, to w zasadzie oczywistość. Zaś inwestowanie w klimatyzację to przedsięwzięcie przyszłościowe, które może się przysłużyć nie tylko w upalne dni. W zależności od tego jak bardzo czuli jesteśmy na upały, powinniśmy znaleźć nasz własny złoty środek. Dla jednych będzie to prysznic w ciągu dnia, drudzy zaś zdecydują się na korzystanie z zimnych napojów czy przenośnego wiatraka. W takich sytuacjach ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jedno jest natomiast pewne, nie powinniśmy popadać w skrajności. Dla przykładu, nadmierne korzystanie z klimatyzacji może przysporzyć nam dodatkowego problemy w postaci przeziębienia. Brzmi todość abstrakcyjnie tym bardziej, że za oknem temperatury są raczej dalekie od minusowych.

Tworzenie dużych różnic temperatur bywa zatem szkodliwe

Zaś nadmierne korzystanie z zimnych napojów czy innych może dodatkowo pogorszyć sprawę. Czy istnieje zatem rozwiązanie idealne? Mogło by się wydawać, że nie. Odpowiedź jest z goła odmienna. Otóż możliwe będzie to do zrealizowania, tylko i wyłącznie gdy odpowiednio się do tego przygotujemy. Pojedyncze sposoby są o tyle zasadne, że z reguły pomagają nam na jakiś czas. Jeśli natomiast połączymy te kilka rzeczy jak chociażby, dieta i stosowny ubiór czy drobny przerywnik w postaci chłodnego prysznicu to z pewnością lepiej poradzimy sobie z upałem. Wszystko zależy zatem od naszego nastawienia.
Jest wiele dostępnych sposobów by umilić sobie upalne dni. Jednak by podjeść do tego rozsądnie, liczy się nasze odpowiedzialne podejście. Upalne zmęczenie można w bardzo szybki sposób obrócić w chwilę relaksu np. zaznając kąpieli w jeziorze czy basenie. Może to być również świetna okazja do poznawania bliżej przyrody i wybrania się do pobliskiego lasu czy parku. W nich z pewnością nie uświadczymy tak wysokich temperatur, ponieważ stanowią one naturalną barierę cieplną i świetne miejsce do odpoczynku.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram