Śledź nas na:
Blog Ciąża Dziecko Porady Psychologia

Testy DNA

25 marca 2021
testy DNA

Uchylam tajemnice słynnych testów DNA. Jak, gdzie, po co? Test DNA polega na analizie materiału genetycznego w celu odczytania zawartej w nim informacji genetycznej. Umożliwiają wykrycie zmian genetycznych (polimorfizmów, mutacji). Są one przekazywane potomstwu przez rodziców lub pojawiają się de novo.

Badania genetyczne uznawane są przez specjalistów za metodę o bardzo wysokiej czułości (ponad 99%) i wiarygodności – wynik fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny uzyskiwany jest bardzo rzadko. Ogromną zaletą testu DNA jest to, że wystarczy wykonać go tylko raz w ciągu życia (w dowolnym jego momencie) – każdego z nas nigdy się nie zmienia, uzyskany wynik jest więc aktualny już zawsze. Nie istnieją także żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia badania, ponieważ wynik nie jest zależny od aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Dla kogo test DNA?

Test DNA na ojcostwo przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą ustalić biologiczne ojcostwo (np. mają co do niego wątpliwości lub podejrzewają, że mogą być biologicznym ojcem dziecka). Wykonanie takich badań może zostać zlecone przez sąd lub prywatnie, można przeprowadzić je również anonimowo – w tym przypadku najczęściej realizowane są one drogą wysyłkową. Do badania niezbędna jest próbka pobrana od dziecka i domniemanego ojca – DNA może zostać pozyskany z krwi, z wymazu z błony śluzowej policzka, a także z takich przedmiotów jak chusteczka higieniczna, szczoteczka do zębów, butelka, smoczek, szklanka czy sztućce. Na podstawie próbek ustalane są profile genetyczne badanych osób, a następnie konieczne jest ich wzajemne porównanie. Badania na ojcostwo potwierdzają ojcostwo z pewnością ponad 99,9999%, a wykluczają je z pewnością 100%.

Ile kosztuje test DNA?

Ceny testów zaczynają się już od ok 200-300 zł a kończą na kilku tysiącach. Wszystko tak naprawdę zależy od celu badania. W przypadku chęci określenia biologicznego pokrewieństwa między potencjalnym ojcem a dzieckiem, koszt ten oscyluje w granicach 1000-2000 zł. Niemniej dokładna cena badania DNA będzie zależeć od wielu czynników, wśród których są: ilość badanych genów, rodzaj pobieranych próbek, miejsce pobierania próbek, ilość badanych osób (np. badania DNA na ojcostwo porównują DNA od dwóch lub więcej osób), wykorzystane metody analizy DNA. Ceny różnią się również w zależności od firmy oferującej takie usługi.

Czy wiek wpływa na wynik?

Odpowiedź jest prosta. Nie. Dlaczego tak się dzieje? Ma to miejsce ponieważ, tak jak już zdążyłam zaznaczyć we wstępie, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia, wynik będzie wiarygodny i zawsze ten sam. Co więcej, test można wykonać również wtedy, gdy domniemany ojciec zmarł. Zatem, warto wiedzieć, że wynik a raczej sama informacja zawarta w kodzie DNA, jest dziedziczna, niezmienna i unikatowa, przez co bodźce płynące ze środowiska nie są w stanie wpłynąć na jego zmianę. Warto również wspomnieć, że testy są niemalże nieinwazyjne (oprócz nielicznych metod, od których ze względu bezpieczeństwa odchodzi się w obecnych czasach), przez co nie powinny sprawiać obawy jeśli chodzi o sam proces przeprowadzania badania.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik?

Zasadniczym elementem warunkującym czas oczekiwania na wynik, będzie metoda na którą się zdecydowaliśmy. W związku z tym czas ten może wynosić od kilku do kilkunastu dni roboczych. Należy również pamiętać, że oprócz samego wyniku otrzymujemy także opis i komentarz do badania. Co więcej istotny jest również okres w jakim dostarczymy próbki do laboratorium. Czas oczekiwania w zależności od metody wynosi w przybliżeniu dla:
– badania na podstawie wymazów z policzka, ok 3 do 5 dni roboczych, natomiast w przypadku gdy oczekujemy na ekspertyzę biegłego sądowego, czas ten wydłuża się do ok 2 tygodni
– badania z wykorzystaniem niestandardowych próbek (tzw. „mikrośladów”, które pozostawiamy na rzeczach codziennego użytku) z uwagi na fakt, że próbki tego rodzaju są bardzo często zanieczyszczone, wyizolowanie z nich DNA staje się nieco trudniejsze, co z kolei wydłuża czas oczekiwania na rezultat testu. Będzie on w tym przypadku wynosił od 10 do 15 dni roboczych.
– badania prenatalne, pochodzące z krwi kobiety ciężarnej (zawiera ona krótkie i poszarpane odcinki płodowego DNA), na wynik badania przystanie nam czekać ok 10 do 15 dni roboczych
– badanie pośmiertne, można je wykonać na kilka sposobów, po przez analizę wspomnianych mikrośladów, analizę chromosomu Y czy analizę DNA pobranego od najbliższych członków rodziny, czas oczekiwania w tym przypadku wynosi podobnie jak w pozostałych przypadkach od 10 do 15 dni roboczych.
Badania DNA wraz z rozwojem człowieka i postępem nauki ułatwiły nie tylko proces identyfikacji pokrewieństwa między badanymi osobami, ale również w znaczący sposób przyczyniły się do wykrywania, zapobiegania i ograniczania rozwojowi licznych schorzeń w organizmie, które przed laty nie były znane w medycynie a przynajmniej ich istnienie nie było utożsamiane z DNA. Dlatego przeprowadzenie profilaktycznego badania w wybranym przez nas celu powinno być naszym obowiązkiem. Dzięki zdobytej wiedzy możemy podjąć stosowne kroki w celu leczenia bądź redukcji ewentualnych nieprawidłowości w naszym kodzie genetycznym.

5 komentarzy

 • Odpowiedz Zoe 15 stycznia 2016 at 08:55

  To przy pierwszym dziecku tez musiałaś robic testy DNA !?

  • Odpowiedz pierwsze-kroki 15 stycznia 2016 at 09:59

   Nie. Antka uznał – tylko z Blanką były watpliwości

   • Odpowiedz Zoe 15 stycznia 2016 at 10:20

    Juz myślałam, ze przy pierwszym dziecku tez miał watpliwości …. Straszne . Dobrze, ze ja czegos takiego nie doświadczyłam . Współczuje

 • Odpowiedz Twardy orzech do zgryzienia 17 kwietnia 2018 at 13:36

  Moje doświadczenie z testami zaczęło się od wizyty w sądzie, sąd nakazał „ojcu” zrobić badania dna i tak owy „dawca nasienia” został uświadomiony o tym iż faktycznie jest zdolny do robienia dzieci. 2 i pół roku razem a temu coś odbiło. Upokorzenie to nic w porównaniu z tym jak potraktował dziecko…

  • Odpowiedz pierwsze-kroki 17 kwietnia 2018 at 17:03

   Smutno się to czyta bo wspomnienia wracają…

  Odpowiedz

  Nasz Instagram

  Polub Pierwsze kroki na Facebooku!