Śledź nas na:
Blog - archiwum

Odwiedziny położnej w domu. Nowe wytyczne!

25 sierpnia 2020

Będąc w ciąży pierwszej i drugiej, położna zjawiła się u nas dzień po wyjściu ze szpitala. Dokładnie pamiętam te wizyty, bo pomimo ogromnego zmęczenia – potrzebowałam usłyszeć od kogoś, że dam radę. Ta osoba była dla mnie wsparciem i wiedziałam, że nawet jakbym czuła się najgorzej ona zrobi wszystko by to zmienić.

Na swojej drodze trafiałam na położna z powołania. Z sercem do tego co robią – z podejściem do noworodków jak i mam świeżo po porodzie. Obolałych, zmęczonych i nie mogących usiąść.

Czym właściwie zajmuje się położna środowiskowa?

„Położna środowiskowa sprawuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad osobami płci żeńskiej oraz noworodkami do 2 miesiąca życia. Wyboru/ zmiany położnej można dokonać do 2 razy w roku kalendarzowym, w nowym miejscu udzielania świadczeń. Wizyty profilaktyczne położnej POZ obejmują: rozpoznanie problemów zdrowotnych, a także zaplanowanie i realizację, w zakresie posiadanych kompetencji, świadczeń profilaktycznych oraz z zakresu promocji zdrowia, w tym prowadzenie edukacji kobiet w ciąży oraz w ciąży wysokiego ryzyka, przygotowującej kobiety do porodu i rodzicielstwa.”

Dla mnie była, przynajmniej w pierwszych dwóch ciążach, ogromnym wsparciem. Po porodzie czułam, że jestem razem z dzieckiem pod dobrą opieką kogoś, kto się na tym zna. Wiadomo, że wizyty u ginekologa 6 tygodni po porodzie i wizyty patronażowej noworodka nie wolno przekładać, jednak podstawowe zasady higieny będziesz znała dzięki jej radom. Znaczące pewnie jest też to, że pierwsze dwie ciąże miałam szwy w okolicy intymnej. Z Antkiem musiałam zostać nacięta, ponieważ młody był bardzo duży i chcieliśmy pomóc zarówno mi, jak i jemu. Przy Blance nie zdążyli mnie naciąć, dlatego pękłam tam, gdzie skóra była najcieńsza.

W obu przypadkach konieczna była interwencja lekarza i szycie krocza. W szpitalu każdego dnia oglądali ranę a także przychodziły położne do dzieci. Natomiast w domu, zostałaś sama. Bez pomocy, bez wiedzy i z dyskomfortem. Odwiedziny położnej w domu to także dbanie o Twoją ranę zarówno po porodzie naturalnym, jak i CC. Położna środowiskowa usuwa także szwy, jeśli zajdzie taka konieczność.

Co mnie zaskoczyło już podczas ciąży z Maciejem?

Fakt, że wybór położnej środowiskowej wypada szybciej. Myślałam, że zgłoszenie ciąży w okolicy 33-35 tygodnia a następnie powiadomienie o porodzie już w szpitalu to nadal obowiązujące zasady. Jakie było moje zdziwienie, gdy sąsiadka powiedziała mi, że teraz trzeba zgłosić się do niej dużo, dużo wcześniej. Dlaczego?

„Położna POZ opiekuje się noworodkiem do ukończenia 2 miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu – do 42 dnia po porodzie.

Począwszy od 21 tygodnia ciąży aż do rozwiązania położna środowiskowa sprawuje opiekę w formie wizyt odbywających się:
– od 21 do 31 tygodnia ciąży – 1 raz w tygodniu (do 10 wizyt maksymalnie)
– od 32 tyg. ciąży do porodu – 2 razy w tygodniu (do 16 wizyt maksymalnie)”

Zgłosiłam się w okolicy 25 tygodnia ciąży i już po dwóch tygodniach zjawiła się u nas w mieszkaniu. Następnie co 2 tygodnie wpadła do mnie na KTG. Nie jeździłam do szpitala, do lekarza czy w inne miejsca – wizyty odbywały się w moim mieszkaniu, a położna zabierała ze sobą swój sprzęt. Teraz jestem w 4 ciąży, po pierwszej wizycie potwierdzającej ciąże napisałam SMS do naszej położnej „Pani Aniu, jestem w ciąży – termin na listopad – teraz 6 tydzień, kiedy się widzimy?”

Oddzwoniła od razu, gratulując i umawiając się na telefon w okolicy 21 tygodnia ciąży. Niestety, przez COVID wizyty odbywają się póki co w formach teleporad i położna odwiedza tylko pacjentki po 32 tygodniu by wykonać KTG. Mam już za sobą dwa telefony, dwie rozmowy i milion pytań o to, jak się czuje. Nie jest łatwo ani mnie, ani Pani Ani (mam wrażenie że nawet położnej jest trudniej bo nie ma pełnej kontroli nad swoimi pacjentkami).

Co wchodzi w zakres jej obowiązków?

Realizując opiekę, położna POZ obowiązana jest do wykonania w okresie dwóch miesięcy kalendarzowych od czterech do sześciu wizyt patronażowych:

0–4 doba życia
1. W przypadku porodu fizjologicznego prowadzonego samodzielnie przez położną – badanie przedmiotowe dziecka, z uwzględnieniem oceny stanu ogólnego bezpośrednio po urodzeniu według skali Apgar.
2. Wprowadzenie postępowania umożliwiającego tworzenie więzi matki z dzieckiem i prawidłowe rozpoczęcie karmienia piersią.
3. Wykonanie pomiarów masy i długości ciała, obwodu głowy i klatki piersiowej.
4. Profilaktyka zakażeń przedniego odcinka oka.

1–6 tydzień życia
Wizyty patronażowe położnej, co najmniej 4, mające na celu
1)     opiekę nad noworodkiem lub niemowlęciem, w tym:

  • obserwację i ocenę rozwoju fizycznego w zakresie: adaptacji do środowiska zewnętrznego, stanu skóry i błon śluzowych, pępka, wydalin, wydzielin, rozwoju psychoruchowego, funkcjonowania narządów zmysłów,

  • ocenę odruchów noworodka, sposobu oraz technik karmienia,

  • wykrywanie objawów patologicznych,

  • ocenę relacji rodziny z noworodkiem;

2)     prowadzenie edukacji zdrowotnej i udzielanie porad w zakresie: pielęgnacji noworodka, karmienia piersią, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, opieki medycznej, socjalnej oraz w zakresie laktacji, kontroli płodności, samoopieki;

3)     promowanie zachowań prozdrowotnych rodziców
4)     identyfikowanie czynników ryzyka w rodzinie
5)     formułowanie diagnozy i ustalanie hierarchii podejmowanych działań.

Po zakończeniu wizyt patronażowych położna przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Wiedziałaś, że wizyty położnej środowiskowej odbywają się już w trakcie trwania ciąży a nie po porodzie? Komfort kobiet w ciąży i opieka zmienia się bardzo szybko – moim zdaniem na plus.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram