Śledź nas na:
Blog - archiwum Dom - archiwum Zdrowie - archiwum

Jak często? Zmieniasz ręczniki, pościele, pidżamę (…)

27 lipca 2017

Może wydać się to śmieszne, oczywiste bądź dla niektórych przesadne. Każdy z nas ma różne przyzwyczajenia które niekoniecznie są dla nas dobre. Pamiętam czas, gdy miałam może 12 lat mama się zbuntowała. Ogłosiła strajk! Powiedziała, że od dziś sama mam zmieniać sobie pościel, jej noga nie przekroczy progu mojego pokoju. Bunty buntami ale uwierz mi że spałam pod jedną pościelą chyba z 2 miesiące. Jak zaczynała przeszkadzać mi jej woń, szczerze mało przyjemna – wtedy z wielką łaską ją ściągałam i zmieniałam na nową. Ręcznikami się nie przejmowałam wcale, bo to zawsze robiła mama albo babcia. Pranie praniem, ale co z resztą? Przecież podłoga też w domu prosi się o dokładne umycie, prawda?

Gdy zamieszkałam sama, Antko miał chyba roczek wtedy.. wszystko było na mojej głowie. By robić to jak najlepiej przeczytałam całe Internety w poszukiwaniu odpowiedzi i ją znalazłam. Było to początkowo utrapieniem, bo jak to tak często zmieniać ręczniki? A pościel nie może leżeć na łóżku 2 miesiące? No proszę.. Teraz mam taki nawyk i jak coś po prostu za długo wisi, jest używane to mnie denerwuje. Niech się później ludzie nie dziwią że u nas pralka chodzi codziennie.

Do rzeczy dziewczyny. Podzielę się z Wami moją widzą. Co jak, kiedy, po co, dlaczego? Może ktoś nie wie. Ja dowiedziałam się tylko dlatego że nagle stałam się panią domu i chciałam wszystko robić idealnie. Nie wyszła mi większość, ale te podpunktu mam odhaczone zawsze.

Ręczniki łazienkowe

Średnio co trzy dni. Dlatego że bakterie, drobnoustroje i inne świństwa lubią wilgotne i ciepłe rzeczy. Po każdym skorzystaniu z ręcznika, trzeba go dobrze rozwiesić i wysuszyć. Tak używany może być 3 dni. Pierzemy co najmniej w 60 stopniach. Aa.. i ważne! Każdy domownik powinien mieć swój własny ręcznik kąpielowy.

Pościele

Mój konik! Kochana, ja tego nienawidzę robić i przerzucić się nagle z prania tego raz na dwa miesiące na pranie raz na dwa tygodnie było torturą. Samo pranie nie, bardziej zakładanie nowej. W nocy się pocisz, rozwijają się tam roztocza.. po co Ci to? Zmieniaj pościel co 2 tygodnie, wrzuć co najmniej na 60 stopni i wsio. Masz czyste sumienie i zdrowy sen.

Pidżama

To ona ma kontakt z naszym ciałem. Gdy śpisz, to naturalnie się pocisz, dlatego warto zmienić ją co najmniej raz w tygodniu. Ja zmieniam 2/3 dni bo taką czuję potrzebę. Dla lepszego snu.

Ścierki kuchenne

Ja zmieniam codziennie, bo są tak brudne. Ale zaleca się co 2/3 dni nawet taką z pozoru czystą wymienić na nową.  Chyba że używasz papierowych..

Szczoteczka do zębów

Używasz do czasu aż nie straci swojego kształtu? Błąd! Co 3 miesiące powinnaś kupić nową. Gdy przeszłaś infekcję gardła/dziąseł warto kupić od razu nową bo coś na szczoteczce mogło zostać i znów się tym zarazisz.

Lodówka

Raz w tygodniu wyciągnij wszystko co w niej masz. Sprawdź terminy ważności, wyrzuć to co jest zepsute. Lodówkę umyj ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Chodzi o to by nie doprowadzić do namnażania się bakterii.

Wynoszenie śmieci

Obowiązkowo codziennie. Już nie chodzi o bakterie ale o sam zapach. Nie mam pojęcia kto jest w stanie wytrzymać coś takiego.

Gąbki do zmywania

Zmieniamy co najmniej raz w tygodniu. Idealne miejsce dla wszystkich drobnoustrojów. Jak nie czujesz potrzeby zmiany, wygotuj ją chociaż w mikrofalówce.

Czyszczenie toalety

Powinno się codziennie! Rozumiesz to? Ja tak bardzo tego nie lubię i odwlekam w czasie. Średnio u nas co 5 dni trwa akcja dezynfekcja. To za mało, ale podejrzewam że w większości domów właśnie ten nasz model jest częściej praktykowany.

 

Stosujesz się do tych terminów?

 

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

2 komentarze

 • Odpowiedz kinga 27 lipca 2017 at 17:04

  Ojjj tak, mam bzika w tym temacie. Posciel zmieniam średnio co dwa tygodnie, jak jest skwar w nocy to nawet co tydzien. Serio..ja czuje ze juz jest nie świeża, ale juz maz ,nie..hm..hahahaha. Ręczniki co 5 dni, czasami nawet częściej. Temat szmatek i gabek to u mnie obsesja, co dwa dni wyrzucam. Z toaleta nie jest tak dobrze, bo stwierdziłam ze nic bym nie robiła tylko w łazience czas spędzała,dlatego co 3 dni dezynfekuję łazienkę.

  • Odpowiedz pierwsze-kroki 28 lipca 2017 at 13:47

   Jesteś mistrzynią! 😀

  Odpowiedz

  Nasz Instagram