Śledź nas na:
Ciąża

Cewnik Foleya

11 marca 2021
Cewnik Foleya

Cewnik Foleya wykorzystuje się w urologii do odprowadzania moczu. Stosuje się go również w położnictwie, gdzie cewnik Foleya przyspiesza rozwarcie szyjki macicy i wywołuje poród. Czy stosowanie cewnika Foleya jest bezpieczne?

Cewnik Foleya – silikonowy lub lateksowy wężyk, który zakończony jest balonikiem. Zakładanie cewnika Foleya musi być poprzedzone co najmniej 1 cm rozwarciem, a w trakcie zabiegu ciężarna jest monitorowana za pomocą aparatury KTG. Cewnik Foleya wkłada się do szyjki macicy, a balonik na jego końcu napełniany jest solą fizjologiczną, co wywołuje mechaniczne parcie. Zaleca się jak najwięcej chodzić, by zintensyfikować działanie cewnika. Stał się on w ostatnim czasie bardzo popularną metodą przyspieszania naturalnej akcji porodowej.

Jak długo nosimy cewnik Foleya?

Najczęściej kobieta chodzi z cewnikiem przez dobę, choć może być usunięty zarówno wcześniej, jak i później. Ginekolog może zdecydować na równoczesne podanie oksytocyny w celu wywołania porodu. Usunięcie cewnika Foleya może nie być konieczne ponieważ w wielu przypadkach sam wypada, gdy szyjka macicy jest już odpowiednio rozwarta. Należy jednak zaznaczyć, że narzędzie to nie jest niebezpieczne dla życia kobiety lub dziecka, a sam cewnik w wielu przypadkach może skutecznie przyspieszyć przebieg porodu. Ponadto użycie cewnika Foleya doprowadza do wzmożonego uwalniania hormonu prostagladyny, wywołującego między innymi skurcze macicy ułatwiające poród.
Ból podczas korzystania z cewnika Foleya.
W teorii nie powinno się go czuć, w praktyce jednak wiele pań skarży się na znaczny dyskomfort. Odczuwa też pieczenie oraz swędzenie, zwłaszcza podczas zakładania cewnika.

Czy cewnik Foleya jest przeznaczony dla wszystkich?

Stosuje się go przede wszystkim w sytuacjach:
 1. ciąż trwających dłużej niż 42 tygodnie,
 2. gdy zdrowie matki wymaga przedwczesnego porodu,
 3. wystąpienia skurczy porodowych, którym nie towarzyszy rozwarcie się szyjki macicy,
 4. pęknięcia macicy lub szyjki macicy,
 5. gdy dziecko nie może samodzielnie przebyć drogi przez kanał szyjki macicy,
 6. gdy u dziecka wystąpią urazy okołoporodowe.
Odradza się stosowanie cewnika Foleya w sytuacjach, gdy matka przygotowująca się do porodu cierpi z powodu:
 1. nadciśnienia,
 2. cukrzycy,
 3. cholestazy,
 4. małej ilości wód płodowych,
 5. ostrych infekcji,
 6. łożyska przodującego lub nisko położonego,
 7. krwawienia z dróg rozrodczych,
 8. infekcji dróg rozrodczych.
Na założenie cewnika Foleya najczęściej decydują się ciężarne w 42. tygodniu ciąży, a więc wówczas, gdy ciąża jest już przenoszona. Odbywa się to w warunkach szpitalnych a kobieta proszona jest o jak największą ilość ruchu. Cewnik na wywołanie porodu jest w tym przypadku metodą bezpieczną i naturalną.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram