Cewnik Foleya wykorzystuje się w urologii do odprowadzania moczu. Stosuje się go również w położnictwie, gdzie cewnik Foleya przyspiesza rozwarcie szyjki macicy i wywołuje poród. Czy stosowanie cewnika Foleya jest bezpieczne?
Cewnik Foleya – silikonowy lub lateksowy wężyk, który zakończony jest balonikiem. Zakładanie cewnika Foleya musi być poprzedzone co najmniej 1 cm rozwarciem, a w trakcie zabiegu ciężarna jest monitorowana za pomocą aparatury KTG. Cewnik Foleya wkłada się do szyjki macicy, a balonik na jego końcu napełniany jest solą fizjologiczną, co wywołuje mechaniczne parcie. Zaleca się jak najwięcej chodzić, by zintensyfikować działanie cewnika. Stał się on w ostatnim czasie bardzo popularną metodą przyspieszania naturalnej akcji porodowej.
Jak długo nosimy cewnik Foleya?
Najczęściej kobieta chodzi z cewnikiem przez dobę, choć może być usunięty zarówno wcześniej, jak i później. Ginekolog może zdecydować na równoczesne podanie oksytocyny w celu wywołania porodu. Usunięcie cewnika Foleya może nie być konieczne ponieważ w wielu przypadkach sam wypada, gdy szyjka macicy jest już odpowiednio rozwarta. Należy jednak zaznaczyć, że narzędzie to nie jest niebezpieczne dla życia kobiety lub dziecka, a sam cewnik w wielu przypadkach może skutecznie przyspieszyć przebieg porodu. Ponadto użycie cewnika Foleya doprowadza do wzmożonego uwalniania hormonu prostagladyny, wywołującego między innymi skurcze macicy ułatwiające poród.
Ból podczas korzystania z cewnika Foleya.
W teorii nie powinno się go czuć, w praktyce jednak wiele pań skarży się na znaczny dyskomfort. Odczuwa też pieczenie oraz swędzenie, zwłaszcza podczas zakładania cewnika.
Czy cewnik Foleya jest przeznaczony dla wszystkich?
Stosuje się go przede wszystkim w sytuacjach:
-
ciąż trwających dłużej niż 42 tygodnie,
-
gdy zdrowie matki wymaga przedwczesnego porodu,
-
wystąpienia skurczy porodowych, którym nie towarzyszy rozwarcie się szyjki macicy,
-
pęknięcia macicy lub szyjki macicy,
-
gdy dziecko nie może samodzielnie przebyć drogi przez kanał szyjki macicy,
-
gdy u dziecka wystąpią urazy okołoporodowe.
Odradza się stosowanie cewnika Foleya w sytuacjach, gdy matka przygotowująca się do porodu cierpi z powodu:
-
nadciśnienia,
-
cukrzycy,
-
cholestazy,
-
małej ilości wód płodowych,
-
ostrych infekcji,
-
łożyska przodującego lub nisko położonego,
-
krwawienia z dróg rozrodczych,
-
infekcji dróg rozrodczych.
Na założenie cewnika Foleya najczęściej decydują się ciężarne w 42. tygodniu ciąży, a więc wówczas, gdy ciąża jest już przenoszona. Odbywa się to w warunkach szpitalnych a kobieta proszona jest o jak największą ilość ruchu. Cewnik na wywołanie porodu jest w tym przypadku metodą bezpieczną i naturalną.
Brak komentarzy